Jak už bylo řečeno v předešlých kapitolách a přímo pak v rozhovorech s Janem Burdou a Veronikou Chromou, tak dotace na zaměstnance lze čerpat převážně z dotačních výzev u MPSV či u jiných ministerstev (záleží na vaší činnosti a konkrétní výzvě), velkou nevýhodou u těchto titulů je to, že v době podání žádosti o dotaci musíte prokázat min. rok své činnosti. Takže když neziskovku rozjíždíme, na tento typ dotací si bohužel povětšinou nesáhnete.
Co jsme v rozhovorech však naťukli jenom zčásti, jsou dotace od místně příslušného Úřadu práce. Dotace, které se nám nabízejí pouze na nové pracovníky, jsou tyto (jednotlivé body jsou funkčními odkazy, kterými se prokliknete na detailnější informace a potřebné formuláře jako jsou žádosti, vyúčtování apod.):
V následujícím videu sdílím moje zkušenosti s čerpáním dotací z ÚP. Mé zkušenosti jsou vesměs pozitivní a po dobu 4 let vedení spolku jsem dotace využila hned na několik svých zaměstnanců, což nám ušetřilo opravdu hodně nákladů. Dotace jsem následně využila i jako živnostník a jednatel s.r.o. – více ve videu. Pod videem pak ještě najdete popis jednotlivých dotací z ÚP:
Většina dotací z ÚP lze uplatnit pouze na lidi, které jsou hůře uplatnitelní na trhu práce. Jsou povětšinou ze skupiny:
Na místně příslušném ÚP si můžete zjistit, jaké jsou u vás aktuálně vypsané EU výzvy na zaměstnance a jaké jsou zde finanční příspěvky (jednotlivé kraje se v podmínkách i částkách liší). Např. u nás na Vysočině můžete využít těchto výzev: https://www.uradprace.cz/web/cz/regionalni.
Níže najdete popis jednotlivých forem podpory z ÚP s odkazy, kde najdete přílohy, které jsem sdílela na obrazovce videa. Pod souhrnem jednotlivých forem jsem ještě doplnila informaci k videu o tzv. příslibu zaměstnání a době, kdy nesmíte být s daným uchazečem v žádném typu spolupráce.
Podle § 113 ZOZ se tím rozumí pracovní místa, která zaměstnavatel zřizuje nebo vyhrazuje na základě dohody s úřadem práce a obsazuje je uchazeči o zaměstnání, kterým nelze zajistit pracovní uplatnění jiným způsobem. Společensky účelným pracovním místem je i pracovní místo, které zřídil po dohodě s úřadem práce uchazeč o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. Na společensky účelná pracovní místa může úřad práce poskytnout příspěvek.
Maximální výše příspěvku se stanoví v závislosti na míře nezaměstnanosti v daném okrese a na počtu zřízených nebo vyhrazených účelných pracovních míst. Výše příspěvku zaměstnavateli na zřízení jednoho společensky účelného pracovního místa, pokud v kalendářním měsíci předcházejícím dni podání žádosti o příspěvek míra nezaměstnanosti v daném okrese nedosahuje průměrné míry nezaměstnanosti v České republice, může maximálně činit čtyřnásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku.
Příspěvek se poskytuje na základě dohody mezi zaměstnavatelem a úřadem práce podle § 117 ZOZ. Příspěvek lze poskytovat maximálně po dobu šesti měsíců. Měsíční příspěvek na jednoho zaměstnance může činit maximálně polovinu minimální mzdy (od 2023 činí min. mzda 17.300 Kč měsíčně / 103,80 Kč/hod.).
Vyřízení je pro organizaci (ať už neziskovku, tak živnostníka či firmu) vcelku snadné, je však dobré být informován dopředu o aktuálních podmínkách (každý kalendářní rok se mírně podmínky mění) a vše plánovat v co největším předstihu. Příspěvek není nárokový. Projednání a případné uzavření písemné dohody o poskytnutí příspěvku proběhne na základě písemné žádosti žadatele-potencionálního zaměstnavatele. Základní předpoklady:
Více informací a potřebné formuláře na stažení, jako je žádost o dotaci, vyúčtování (sdíleno ve videu), najdete ZDE.
Veřejně prospěšnými pracemi se rozumí časově omezené pracovní příležitosti spočívající zejména v méně kvalifikovaných pracích při údržbě veřejných prostranství, úklidu a údržbě veřejných budov a komunikací nebo jiných obdobných činnostech vykonávaných ve prospěch obcí nebo ve prospěch státních nebo jiných obecně prospěšných institucí.
Příspěvek na veřejně prospěšné práce může být poskytnut v souladu s ustanovením § 112 zákona o zaměstnanosti na základě písemné žádosti žadatele – potencionálního zaměstnavatele na částečnou úhradu nákladů na mzdu nebo plat zaměstnance, kterého zaměstnavatel přijme z evidence uchazečů o zaměstnání ÚP ČR na pracovní místo, na kterém bude vykonávat činnosti v souladu s naplňováním veřejného zájmu. Budoucí zaměstnanec musí být na trhu práce obtížně umístitelný a musí splňovat kritéria projektu, pokud bude příspěvek hrazen z projektu (informace sdělí pracoviště ÚP ČR, v jehož evidenci je budoucí zaměstnanec veden).
Příspěvek je proplácen na základě písemné dohody, uzavřené s ÚP ČR. Nástup zaměstnance do pracovního poměru může být uskutečněn až po uzavření dohody s ÚP ČR a schválení jeho nástupu ze strany ÚP ČR. Příspěvek není nárokový. Projednání a případné uzavření písemné dohody o poskytnutí příspěvku proběhne na základě písemné žádosti žadatele-potencionálního zaměstnavatele. Základní předpoklady:
Více informací a potřebné formuláře na stažení, jako je žádost o dotaci, vyúčtování (sdíleno ve videu), najdete ZDE.
Příspěvek na zajištění aktivity práce na zkoušku je příspěvkem na částečnou úhradu nákladů na mzdu nebo plat zaměstnance, kterého zaměstnavatel přijme z evidence ÚP ČR, pokud takového zaměstnance chce přijmout maximálně na poloviční úvazek a maximálně na dobu tří měsíců. Budoucí zaměstnanec musí být na trhu práce obtížně umístitelný a musí splňovat stanovená kritéria (informace sdělí pracoviště ÚP ČR, v jehož evidenci je budoucí zaměstnanec veden). Příspěvek je proplacen zpětně na základě písemné dohody, uzavřené s ÚP ČR. Nástup zaměstnance do pracovního poměru může být uskutečněn až po uzavření dohody s ÚP ČR.
Příspěvek není nárokový. Projednání a případné uzavření písemné dohody o poskytnutí příspěvku proběhne na základě písemné žádosti žadatele – potencionálního zaměstnavatele. Základní předpoklady:
Více informací a potřebné formuláře na stažení, jako je žádost o dotaci, vyúčtování (sdíleno ve videu), najdete ZDE.
Ještě mě napadla jedna věc, kterou jsem ve videu zapomněla zmínit a to je, že v posledních letech často po uchazečích na ÚP chtějí ještě před zařazením do projektu pro SÚPM, aby úředníkům doložili tzv. příslib zaměstnání. Je to taková forma čestného prohlášení, které vydáváte ze strany vaší organizace o tom, že daného uchazeče po absolvování školícího programu na ÚP přijmete do zaměstnání (např. v rámci jednoho z programů přes SÚPM).
Moje zkušenost s jednou uchazečkou byla taková, že v době, kdy si procházela 2měsíčními školeními v programu, tak už jsme spolu zkoušeli spolupracovat na DPP v rámci jiné organizace a já záhy zjistila, že ji dále zaměstnat nechci, nebyla jsem spokojená s jejím výkonem. Předchozí příslib zaměstnání jsem však už na ÚP odevzdala, tak jsem poctivě na ÚP zavolala s tím, zda by šel příslib odvolat a bylo mi řečeno, že to není problém, že to není nic zavazujícího. Tak jen ještě dodávám pro vaše klidné svědomí, že dokud daného uchazeče nezaměstnáte, tak to není nic zavazujícího. V podstatě to pouze uchazečům usnadní vstup do programu, kam nezvou každého.
Také mě napadá ještě dodatek na závěr, který asi ze všeho řečeného vyplývá, ale raději ho ještě vypíchnu, že s daným uchazečem byste neměli mít v posledních měsících uzavřenou žádnou spolupráci typu pracovní smlouva ani dohody DPP, DPČ.
U každé dotace jsou podmínky jiné, ale většinou úředníci z ÚP požadují min. 3-6 měsíců před zařazením do programu, abyste s daným uchazečem neměli žádnou placenou spolupráci. Pokud to bylo v rámci jiné organizace, kde jste také ve výkonném orgánu, to už se neřeší.