33

Jak na účetnictví – členská sekce

→ OSVČ jako vedlejší činnost

V tomto praktickém rozhovoru se studentkou účetnictví Pavlínou Zvěřinovou si ukážeme příklady hned 3 nejčastějších možností podnikání na vedlejší činnost. Propočteme si potenciální příjmy, výdaje a všechny zákonné odvody podnikání na Živnostenský list při:

  • zaměstnání
  • studiu
  • rodičovské / mateřské dovolené

Pod videem najdete přehlednou stopáž, textové shrnutí a doplnění jednotlivých kapitol s důležitými odkazy a přílohami.

  • 00:00  Vedlejší činnost
  • 02:24  Vedlejší činnost při zaměstnání 2020
  • 17:55  Vedlejší činnost student + brigáda 2022
  • 27:00 Podnikání při rodičovské dovolené

Vedlejší činnost

Na vedlejší činnost můžeme podnikat, pokud jsme zároveň zaměstnanec, máme statut studenta nebo jsme na rodičovské / mateřské dovolené. To znamená, že za nás platí sociální a zdravotní pojištění někdo jiný, a proto si první rok podnikání nemusíme platit zálohy na toto pojistné. To stejné platí pro zálohy na daň z příjmů.
Pokud nepřekročíme rozhodnou částku (pro rok 2023 činí 96 777 Kč), neplatíme sociální pojištění ani v dalších letech. Zdravotní pojištění se po prvním roce podnikání platí buď jednorázově nebo měsíční zálohou, jeho výše se určí na základě odevzdaného Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Ten se odevzdává každý rok příslušné zdravotní pojišťovně a příslušné OSSZ (více v kapitole sociální a zdravotní pojištění).

Vedlejší činnost při zaměstnání

Na tomto modelovém příkladu si ukážeme, kolik z našeho výdělku odevzdáme státu a v jaké formě.
Jedná se o výpočet za rok 2020, kdy se dílčí základ daně ze zaměstnání počítal ze superhrubé mzdy. Ta je od roku 2021 zrušená. Součtem dílčích základů daně ze zaměstnání a podnikání získáme základ daně.

Základ daně si můžeme snížit o ztrátu, která nám vznikla v podnikání v minulých letech. V praxi se tato možnost ale nedoporučuje, protože se o 5 let prodlouží lhůta kontroly z finančního úřadu – ze 3 na 8 let. Dále se základ daně dá upravit o nezdanitelné části základu daně (např. dar veřejně prospěšným organizacím, odběry krve, příspěvky na penzijní připojištění a soukromé životní pojištění; a úroky z úvěrů a hypoték). Po dokončení všech úprav se částka zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.

Z tohoto základu daně se vypočítá daň ve výši 15%. Od daně se dají odečíst slevy (nejčastěji sleva na poplatníka, sleva na manželku, sleva na vyživované dítě a daňové zvýhodnění na děti). Daňové zvýhodnění na dítě/děti jako jediné může fungovat jako bonus, to znamená, že nám finanční úřad vrátí peníze. V roce 2021 činí sleva na jedno dítě ročně 15 204 Kč, na druhé dítě 19 404 Kč a na třetí a každé další dítě 24 204 Kč.

Odečtením slev vznikne daň po uplatněných slevách, od které v případě zaměstnání na konci roku odečteme ještě zaplacené zálohy na dani. Poté nám vznikne buď nedoplatek nebo přeplatek na dani.

Vyměřovacím základem pro sociální a zdravotní pojištění je polovina dílčího základu daně (dílčí základ daně děleno dvěma). Nedoplatek na zdravotním pojištění vypočítáme tak, že vynásobíme vyměřovací základ krát 13,5%. Pokud nepřekročíme rozhodnou částku, sociální pojištění se nás týkat nebude. V opačném případě zjistíme nedoplatek tak, že vynásobíme vyměřovací základ krát 29,2%.

Vedlejší činnost student + brigáda 2022

V tomto příkladu budeme dílčí základ daně vypočítávat z hrubé mzdy, jelikož od roku 2021 je superhrubá mzda zrušená. Jedná se o vedlejší činnost, kdy je živnostník zároveň student a je i v zaměstnaneckém poměru. Budeme operovat s minimální mzdou, která pro rok 2022 činila 16 200 Kč.

Sečtením dílčích základů daně z podnikání a zaměstnání získáme základ daně. Od něj pak můžeme opět odečíst nezdanitelné části daně, kam patří poskytnuté dary na veřejně prospěšné účely, darování krve, soukromé připojištění a životní pojištění. Upravený základ daně se zaokrouhlí na celé stokoruny dolů.

Z tohoto upraveného základu vypočítáme 15% daň. Od daně si tato fyzická osoba může odečíst slevu na studenta (doložíme potvrzením o studiu) ve výši 335 Kč měsíčně a slevu na poplatníka (růžový papír podepsaný u zaměstnavatele) ve výši 30 840 Kč.

Co se týče sociálního a zdravotního pojištění, platí zde stejná pravidla pro výpočet jako u předchozího příkladu.

V případě DPP (dohody o provedení práce) si můžeme na konci roku zažádat o sraženou daň, kterou za nás zaměstnavatel odvedl. Potřebujeme k tomu Potvrzení o zdanitelných příjmech, které zahrneme do našeho daňového přiznání.

Podnikání při rodičovské dovolené

V tomto případě postupujeme stejně jako v předchozím případě, jen s tím rozdílem, že z 15% daně si můžeme odečíst daňové zvýhodnění na děti. Uplatňuje si je jen jeden z rodičů, a to zpravidla ten, který má vyšší příjmy ze zaměstnání. Rodič, který slevu neuplatňuje, podepíše pro potřeby daňového přiznání čestné prohlášení, že ji opravdu nečerpal.
V roce 2021 činí sleva na jedno dítě ročně 15 204 Kč, na druhé dítě 22 320 Kč a na třetí a každé další dítě 27 840 Kč.

Podnikání na vedlejší činnost se v tomto případě dokládá Přehledem vyplacených dávek SSP. Vystaví vám ho na požádání na vaší pobočce sociálky a je potřeba ho doložit jako přílohu k daňovému přiznání.

V momentě, kdy vám přestane chodit rodičovský příspěvek a nejste nikde zaměstnaní na HPP, vaše podnikání přechází automaticky na hlavní činnost. Tím vám nastává povinnost platit povinné zálohy na SP a ZP. U většiny zdravotních pojišťoven můžete požádat o snížení zálohy na zdravotní pojištění na základě péče o jedno dítě do 7 let, popř. nejméně dvou dětí do 15 let. Učiníte tak vyplněním změnového listu a čestného prohlášení, pro pojištěnce VZP ke stažení zde: přihláška a čestné prohlášení.

Pro čerpání této úlevy je třeba splnit podmínku, že dítě předškolního věku musí být ve školce maximálně 4 hodiny denně a dítě školního věku jen po dobu trvání vyučování (nesmí například navštěvovat družinu).

péče o dítě snížení záloh osvč zdravotní pojištění