36

Jak na účetnictví – členská sekce

→ Daňové přiznání – jak ho vyplnit

Čeká vás vyplňování daňového přiznání? Podívejte se na náš tutoriál s ekonomkou Pavlínou Zvěřinovou, kde vše podrobně vysvětlujeme.

Ukážeme si, kde a jak jednoduše vyplnit formulář daňového přiznání na daň z příjmu fyzických osob (a případně dalších daní) – ať už ho poté bude budeme tisknout a doneseme fyzicky na Finanční úřad nebo ho budeme posílat datovou schránkou. Probereme jednotlivé kroky, doporučení, tipy, jak se ve formuláři orientovat, jak pracovat s chybovými hláškami a mnoho dalšího.

Pod videem najdete přehlednou stopáž a textové shrnutí jednotlivých kapitol s důležitými odkazy a přílohami.

  • 00:00   Daňové přiznání
  • 04:43   Šablona pro daňové přiznání
  • 26:35   Kontrola chyb
  • 27:59   Podání daňového přiznání

Daňové přiznání

Vyplňování daňového přiznání doporučujeme v rámci zachování psychického zdraví přenechat zkušené účetní. Nicméně  pokud se do toho chcete pustit přece jen sami, na internetu najdete různé interaktivní aplikace, které vás provedou celým vyplňováním a našeptávají vám, co kam vyplnit. Mnohdy však na konci zjistíte, že po vás budou chtít zaplatit, aby vám dovolili vyplněný formulář odeslat, stáhnout nebo vytisknout.

Jedna z ověřených možností, jak si usnadnit a správně vyplnit daňové přiznání, je přes Daňový portál ministerstva financí ČR. Tomuto formuláři se podrobně věnujeme v našem videu.

Každoročně musíme podat daňové přiznání, přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ; a přiznání k silniční dani.

Nezapomínejme, že pokud máme datovou schránku, musíme přiznání podat přes ni. Jinak si můžeme vybrat, zda přiznání odešleme poštou, s elektronickým podpisem nebo pomocí eidentity.

Šablona pro daňové přiznání

Na stránce daňového portálu MFCR máme několik možností. Pokud máme daňové přiznání z loňska, můžeme si ho nahrát, upravit do aktuální podoby a ušetřit si tak práci. V opačném případě začneme vyplňovat od začátku. Kdybychom náhodou v průběhu udělali chybu, pomůže nám protokol chyb. Celým vyplňováním nás budou provázet otazníčky, které nám poradí co a kam vyplnit.

V prvním oddílu najdeme základní informace.
V oddílu dva vyplňujeme příjmy podle druhu vykonávané činnosti podle toho, pod který spadáme paragraf v zákonu o daních z příjmu. Pokud nenajdete přímo činnost, kterou provádíme, tak si vybereme nejpodobnější. Vyplňujeme bílá políčka a přílohy, žlutá políčka se automaticky vyplní sama.
Ve třetím oddílu vyplňujeme to, co si můžeme odečíst od základu daně, abychom si ji snížili. Sem patří např. dary, úroky atd.
Čtvrtý oddíl je souhrn toho, co jsme už vyplnili. Pokud se nás týká, uvidíme zde částku solidární daně.
V pátém oddílu se vyplňují slevy na poplatníka (sleva na dítě, studenti atd).
Šestý oddíl slouží pro dodatečné daňové přiznání. Například podání opraveného přiznání po řádném termínu.
Oddíl sedmý 
se týká placení daně, kde si můžeme snížit daň o to, co za nás odvedl zaměstnavatel. Údaje se sem propíší z druhého oddílu.
Oddíl vrácení přeplatku je část daňového přiznání, kde vyplníme údaje, abychom dostali zpět peníze od finančního úřadu. Pozor, pokud si o ně nezažádáme, nic nám nevrátí! Naopak když máme nedoplatek, tak ho po vás budou automaticky chtít, nemusíte se bát, že by vás finanční úřad neupozornil.
Do oddílu jiné přílohy připojíme dokumenty, které nejsou povinné.
Do přílohy DAP patří povinné přílohy, které nám snižují daň. Například potvrzení o studiu, úroky k hypotéce a další.
Oddíl zálohy se nás týká při podnikání na hlavní činnost. Jako zaměstnance se nás netýká, protože je za nás platí zaměstnavatel.

Kontrola chyb

Chyby, které uděláme se nám zobrazí v protokolu chyb. Jsou rozděleny na závažné a nezávažné. Pokud máme nějakou chybu v kolonce Nalezené propustné chyby závažné, musíme se vrátit ve formuláři zpět a tuto chybu opravit, jinak nám přiznání na Finančním úřadě neprojde.

Podání daňového přiznání

Po vyplnění a opravení můžeme naše daňové přiznání buď vytisknout pomocí Úplný opis k tisku nebo využít Uložení k odeslání do datové schránky.