35

Jak na účetnictví – členská sekce

EET

Elektronická evidence tržeb (EET) tři slova, která se pro spoustu živnostníků stala noční můrou. Stručně řečeno jde o to, že údaje o každé platbě musíte odeslat online na státní správu. Na následujících řádcích najdete nejdůležitější body, podle kterých se můžete řídit.

Natočili jsme názorné video s Evou Tomendelovou, majitelkou kamenného obchodu a eshopu. Ukáže nám, jak v praxi funguje EET pokladna. Co je potřeba si na začátku pohlídat:

+ video s Evou z Dítě luny (není natočeno, řešíme termín)

Spadáte do EET?

EET musíte vést, pokud provozujete maloobchod nebo velkoobchod, ubytování nebo stravovací zařízení. Nevyhnou se mu ani stánkaři na akcích a tržištích. Do EET musíte zahrnout všechny hotovostní příjmy stejně jako šeky a stravenky. Evidence se naopak nevztahuje na platby kartou a bankovním převodem. Pokud máte tedy eshop a platby přijímáte pouze přes účet, máte o starost míň. Do budoucna by se evidence měla vztahovat třeba i na řemeslníky a další profese – doplnit aktuální informace o třetí vlně.

Bez čeho se neobejdete

K vedení EET potřebujete pár technických vychytávek. Do svého obchůdku či provozovny si musíte pořídit internet, počítač/tablet/mobil/pokladnu se speciální softwarem a tiskárnu. Na trhu existuje spousta nabídek, vybrat si můžete třeba i software na míru přímo podle toho, v čem podnikáte. Služby pro EET nabízejí v různých balíčcích a kombinacích i banky a mobilní operátoři.

Registrace k EET

Abyste mohli spárovat své zařízení se správcem daně, musíte si požádat o vydání autentizačních údajů- přihlašovací jméno a heslo. Žádat můžete buď osobně na finančním úřadě nebo online, pokud máte datovou schránku. Online formulář najdete v daňovém portálu finanční správy zde. Potom dostanete certifikát, který si nainstalujete do svého zařízení na provozovně.

Provoz EET

U většiny provozovatelů je nutný standardní online režim. Existují ale výjimky pro ty, kdo mají například omezené připojení k internetu. Tyto výjimky schvaluje na základě podané žádosti finanční úřad a  jedná se o zjednodušený režim evidence, který je offline. V praxi to znamená, že účtenky stejně musíte evidovat, akorát je neodesíláte správci daně hned, ale nejpozději 5 dní po vydání.

Na každé účtence musí být povinné údaje, které budete mít přednastavené ve vašem zařízení, upravovat budete jen částku a datum. Na účtence nesmí chybět:

  • označení provozovny– číslo, které vám přidělí finanční správa
  • pokladní zařízení, které účtenku vydalo
  • pořadové číslo účtenky- kolikátá vydaná účtenka to je
  • datum a čas přijetí tržby a vystavení účtenky
  • celková suma tržby
  • váš bezpečnostní kód (BKP)– vygeneruje ho automaticky váš pokladní systém
  • váš podpisový kód (PKP)– taktéž ho vygeneruje automaticky váš pokladní systém
  • informace, jestli jde o běžný nebo zjednodušený režim
  • fiskální kód (FIK)– ten jsme po odeslání obratem obdrželi od finanční správy a automaticky se zapsal na účtenku

EET_vzorova_uctenka

Pokud si zákazník koupi rozmyslí, ale vy už jste doklad odeslali, nepropadejte panice. Do EET zaevidujte znovu vše stejně jako jste to udělali před tím, akorát u sumy uveďte minusové znaménko. To platí i pro situace, kdy vám například zákazník zboží vrátí ve čtrnáctidenní lhůtě. Tyto storno účtenky se nijak nepárují s těmi od nákupu, takže je zadáte vždy samostatně.

Když to máte, tak to ukažte

Nezapomeňte vyvěsit ve vaší provozně upozornění, že podléháte EET. Je to vaše zákonná povinnost a mělo by vypadat přesně takto: “Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“