33

Byznysženy – členská sekce

Work-life balance / ženský cyklus

U ženského podnikání je klíčovým faktorem udržení work-life balance neboli sladit pracovně-rodinný život. Připravily jsme pro vás s kolegyňkou Jana Jandová rozhovor o tom, co je důležité při ženském podnikání v životě zachovat, abychom byly dlouhodobě úspěšné a nevyhořely na nedostatek sil a času.

Pod videem najdete textový souhrn a doplnění ke všem kapitolám, abyste to všechno snadněji vstřebaly, je toho na začátku na pochopení docela hodně, ale pokud už se zajímáte o ženský cyklus a třeba ho i na sobě sledujete, tak to pro vás bude opáčko, kde se třeba dozvíte pár aha momentů navíc. Využijte i naši stopáž:

STOPÁŽ:

  • 00:00 Work-life balance při podnikání
  • 00:38 Důležitost péče o sebe, své zájmy
  • 10.42 Využití energie ženského cyklu
  • 17:06 Dynamická část – JARO
  • 20:15 Společenská část – LÉTO
  • 22:13 Kreativní část – PODZIM
  • 29:32 Relaxační část – ZIMA
  • 34:54 Poznávejme své ženství a komunikujme své potřeby

Work-life balance při podnikání

Sladění rodinného a pracovního života je pro ženu zásadní věc, aby byla spokojená nejenom v životě, ale též při podnikání, vedení neziskovky apod. Na rozjezd a udržení našeho vysněného projektu totiž potřebujeme mít dostatek tvůrčí energie. Doba, ve které se nacházíme, je turbulentní a dynamická, a je zapotřebí se stále přizpůsobovat aktuální situaci, nových podmínkám v rodině, na trhu apod., a na to je potřeba mít hodně, hodně vnitřní energie.

A jak jí získat? Pojďme se naučit správně a efektivně hospodařit s tou naší energií! Čtěte dále:

Důležitost péče o sebe, své zájmy

Náš ženský život si můžeme představit jako koláč, který rozdělíme na 3 rovnoměrné části – rodina, práce, JÁ. Všichni asi rozumíme tomu, co znamená rodina – péče o děti, manžela či přítele, domácnost. Práce jsou všechny naše projekty, které spravujeme, vydělávají nám větší či menší peníze a uspokojují naši duši.

Nejvíce však zapomínáme na stejně velkou oblast JÁ. Do té bychom měly milé ženy zahrnout všechny naše zájmy, koníčky, péči o sebe, dovolené, výlety, wellnessy a rozhodně se v této části nezanedbávat! Odpočinutá žena = spokojená žena = výkonná žena. Nemusíme pracovat 8, už vůbec ne 10 hodin denně. Můžeme pracovat třeba jenom 4-6 hodin denně na plný výkon (doporučuji) a zbytek dne se věnovat sobě – jít si zaběhat, zacvičit si jógu, skočit s kámoškou na kafíčko, kde si vylijeme svoje i její srdíčko a ve zbytku času pečovat o své rodinné zázemí.

Čas, který strávíme se svým partnerem, pouze se svým partnerem, tj. bez dětí, pokud je máme – to je také důležité pro budování zdravého dlouhodobého vztahu a potažmo naší vnitřní spokojenosti. My třeba s manželem (jsme spolu 17 let) chodíme pravidelně na taneční kurzy 1-2x týdně. Doporučuji!

Využití energie ženského cyklu

Ženské tělo funguje v cyklech o čtyřech hlavních fázích. Jednotlivé fáze ve videu vysvětluji na praktických příkladech, co se v každé z nich v těle děje i jak se projevují na naší psychice, jak každou fázi využít v našem podnikání. 

Jednotlivé fáze můžeme rozdělit jako na roční období:

  • jaro, což je dynamická fáze, která přichází po měsíčkách
  • léto, což je společenská fáze, která přichází v období ovulace
  • podzim, což je kreativní část, tzv. premenstruační syndrom
  • zima, což je relaxační část, kdy menstruujeme

O jednotlivých fázích přesněji:

Dynamická část – JARO

Dynamická fáze cyklu nastává po skončení menstruace a trvá zhruba 7. – 13. den cyklu (1. den cyklu se počítá ode dne začátku menstruace). V tuto chvíli jsme více akční, výkonné a plné energie. Jsme v tomto období skoro jako muž. Přijímáme výzvy a jsme sebevědomé. Uvažujeme velmi logicky a racionálně. Jsme schopné začít pracovat na mnoha nových projektech a přijmout výzvy. Máme spoustu energie, umíme jasně komunikovat. Ideální doba na rozjíždění nových projektů, plánování schůzek a individuálních prací, kde se musíme dobře soustředit.

Každá z fází má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod dynamické fáze může být fakt, že jsme netrpělivé a očekáváme od ostatních, že s námi budou držet krok. To se může podepsat i na hůře fungující týmové práci.

Společenská část – LÉTO

Během ovulační fáze se cítíme více sexy, jedná se o ovulační dobu. Ovulační fáze trvá zhruba od 14. do 20. dne cyklu. I náš sexuální apetit je větší. Emocionálně jsme velmi vyrovnané a dobře sneseme situace, které by nás v jiných fázích cyklu naopak mohly rozhodit. Pro muže jsme velmi přitažlivé. V této fázi jsme velmi vnímavé, láskyplné, empatické a starostlivé. 

Ideální doba na to vyrazit do společnosti, na schůzky po klientech, pořádat společenské párty. Budeme zářit, budeme zkrátka nepřehlédnutelné. Máme náladu si vybírat sexy a vyzývavé oblečení, kombinovat více barev a požívat sytější výraznější barvy oblečení.

Je to ideální doba na řešení potenciálních konfliktních situací, protože se snažíme dosáhnout konsenzusu a více nasloucháme protistraně a hledáme společné řešení. V této fázi nás asi moc nebude bavit sedět celý den zabořené do excelovských tabulek a něco tam analyzovat, využijme tuto expresivní fázi spíše pro komunikaci a řešení všeho druhu. Užijme si tuto fázi se vším všudy!

Kreativní část – PODZIM

Kvůli premenstruačnímu syndromu je tato fáze velmi známá i mezi muži, a to především v negativním slova smyslu. Ať už se nám i našemu okolí líbí či ne, premenstruační fáze trvá většinou nejdéle, a to zhruba od 20. do 28. dne. Můžeme jednat iracionálně, snižuje se nám energie, sebedůvěra a přicházejí pochyby a obavy. Můžeme být více kritické k sobě i svému okolí a více plačtivé. Všímáme si nepořádku a neuklizených, rozpracovaných věcí. Je to taková ta doba, kdy nás vytočí drobnost a nebo nás rozbrečí pohled na roztomilé koťátko.

Je potřeba se však dívat i na pozitivní stránku těchto dnů. Kreativita a tvořivost je v tomto období na vrcholu. Sílí také intuice a potřeba dokončit věci včas – na rozdíl od dynamické fáze, kdy se často můžeme ve své plné síle pustit do mnoha projektů, avšak nestihneme je dodělat. Právě během premenstruační fáze jsme pak schopné tyto úkony dokončit a uvažovat systematicky.

Relaxační část- ZIMA

Hladinu energie a síly máme na minimu. Znáte ten pocit, kdy se vám ani moc nechce mezi lidi? Nejraději bychom vůbec neřešily a spíše jenom odpočívaly. To není nic neobvyklého, to je menstruační fáze. Energie je tedy sice na svém minimu, naopak intuice je na maximu. Využijme toho, že dokážete nahlédnout do problémů až k jejich podstatě. Jsme teď tzv. vědmy, které prostě ví. Ač se to na první pohled nezdá, tak jsme v této fázi nejblíže svému ženství, ženské intuici.

Jsme schopné hodnotit věci nezaujatě a s patřičným odstupem. Za sebe doporučuji si první 1-2 dny dát skutečně voraz, a pokud musíme pracovat, tak minimálně a využít toto období pro zhodnocení předchozího měsíce a nacítění se na to, co bychom chtěly zvládnout v následujícím měsíci. Na akci si ale ještě počkejme pár dní do dynamické fáze. Nechme všechny nové myšlenky a vize v sobě usadit.

Pokud máme silné menstruační bolesti, může to znamenat, že jsme v předchozím měsíci ne příliš zdatně hospodařily se svojí energií a teď nás tělo zastavuje, abychom si prostě odpočinout musely. Já toto období poslední roky vlastně dost miluju. Na případné bolesti si vždy napustím vanu plnou horké vody, nahřívám si břicho, nechávám k sobě přicházet vize budoucnosti či minulosti. Protože mám schopnosti nahlížet do svých minulých životů, tak většinou právě toto období využívám k tomu, abych přišla na kloub nějakým věcem či lidem z minulosti, lidem, které mi nějakým způsobem ovlivňují život. Téměř okamžitě se mi vybavují vize, obrazy toho, co a jak bylo. Nebojte se to také zkoušet! Kdy jindy, než v menstruační fázi.

To, že z nás odchází menstruační krev, můžeme též brát jako projev toho, že z nás odchází to, co již nám v životě neslouží. A tak na sebe můžete nechat proudit vodu ze sprchy a soustředit se na to, co už ve svém životě dál nechcete.

Poznávejme své ženství a komunikujme své potřeby

Zkuste si během svého cyklu zaznamenávat své postřehy – jak vnímáte, jak se chováte, co vás rozhodí a co vás naopak vůbec netrápí. Možná se budete divit, jaké vzorce chování v sobě objevíte. Jakmile už se začneme více objevovat, tak můžeme zjišťovat jaké potřeby v dané fázi máme a můžeme to začít komunikovat se svým partnerem, dětmi, třeba i kolegy v práci.

Moje děti jsou seznámeny s tím, když mám měsíčky, že mám větší potřebu spánku, zalézt si do pokoje, pouštět si filmy a dopřát si odpočinek pro sebe. V prvních dnech se o moje děti stará manžel, co nejvíce to jde.

Pokud toto téma zaujalo a chcete se o cykličnost zajímat do větší hloubky, doporučujeme přečíst knihu Cyklická žena od Mirandy Grayové. Na základě jejích myšlenek vznikla i zjednodušená kniha pro pány (ale i pro dámy) s názvem Návod na ženy, aneb Průvodce moderního muže po nevyzpytatelném světě žen od Dany-Sofie Šlancarové a Erika Huttlera.

Krásné sebe-poznávání Ženy!