33

Byznysženy – členská sekce

Rituál zahájení nového projektu

Pokud startujeme nový projekt, můžeme si na začátku zorganizovat vlastní rituál (setkání) na zahájení tohoto nového projektu. Já tomu říkám posvěcovací rituál, protože si buďto samy sobě či přítomní hosti posvětí naši novou cestu. A to je krásný moment, ze kterého můžeme těžit po celou dobu našeho podnikání a zpětně na něj vzpomínat.

Protože jsem prošla školou kněžek staré Evropy pod vedením Lilie Khousnoutdinové, jak jsem již zmiňovala výše, tak si tyto rituály organizuji sama a také se nechávám najímat kamarádkami, pokud ucítí potřebu, že by o takový rituál stály. Můžete si díky mému návodu uspořádat svůj vlastní rituál dle vlastních pravidel, to je na rituálech to nejlepší, že si je můžeme nakoncipovat naprosto podle svých představ a přání.

Pokud byste se necítily komfortně v roli vedoucí rituálu, tak si můžete najmout nějakou vyškolenou kněžku či se domluvit s nějakou vaší kamarádkou, spřízněnou duší, které tyto věci nejsou cizí a takový rituál uspořádala.

V následujícím rozhovoru sdílím svoje zkušenosti s organizací rituálu na zahájení nového projektů. Pod videem najdete textový souhrn hlavních kapitol a mnoho doplnění, které jsem ve videu nestihla nasdílet a stopáž pro rychlejší orientaci:

STOPÁŽ:

  • 00:00 Rituál zahájení nového projektu
  • 01:13 Průběh rituálu
  • 01:47 Zahájení rituálu
  • 02:43 Práce se strachem a obavami
  • 03:58 Požehnání novému projektu
  • 05:00 Závěrečné společné tvoření
  • 06:35 Hluboký význam rituálů

Rituál zahájení nového projektu

Rituál je vědomé uznání a oslava určitého přechodového okamžiku, stádia v našem životě. V podnikání můžeme zorganizovat jak pro sebe či jako společnou akci hned více rituálů, z nich nejběžnější je rituál zahájení nového projektu. Vytvoříme si díky tomuto rituálu prostor na to, abychom se v tom velkém shonu a zmatku, který rozjezd čehokoli nového provází, na chvíli zastavily a popřemýšlely o tom, co nás čeká a co bychom si přály. A požehnaly našemu novému projektu. Protože proč ne.

Průběh rituálu

Na všech rituálech je krásné, že si je můžeme nakoncipovat naprosto po svém, jak to samy cítíme. Můžeme být u rituálu samy či si můžeme pozvat naše kamarádky a kamarády, ta společná atmosféra je fakt boží, věřte mi. Můžete se držet nějakých postupů, které vám tu nastíním, ale také nemusíte.

Každý rituál má určité fáze, jako když píšeme knížku – má nějaký úvod či úvodní slovo, dále následuje rituál a na závěr potom ukončení, které může být třeba ve formě tvoření společného dárku nebo nám naši hosti můžou předat svoje dárečky, třeba kytičku či obrázek do kanceláře apod.

Zahájení rituálu

Prostor, kde bude rituál probíhat doporučuji před rituálem vyvětrat, pokud máte nějaké vykuřovadlo, typu bílé šalvěje, tak můžete před rituálem celý prostor vykouřit, aby jste si tím zajistily energeticky co nejčistší prostředí. Více o vykuřování prostor mluvím v další kapitole.

Samotný rituál pak zahájíme tím, že pokud zde máme hosty, tak je přivítáme, představíme jim náš projekt, řekneme jim zhruba osnovu, jak bude setkání / rituál asi probíhat. Oni se díky tomu více usadí a uvolní a nebudou mít zbytečné obavy, co se jako bude dít. Mezi našimi hosty můžeme mít též lidičky, kteří se jakéhokoli rituálu účastní poprvé a mají obavy, aby nešlo o nějaké vyvolávání duchů, voodoo :D. Ano, toto bývá častá mylná představa a tak ji pojďme hostům hned na začátku rozpustit, klidně to i takto říci (několikrát jsem to tak udělala) a hned se atmosféra více uvolní.

Podle naší víry a přesvědčení můžeme na začátek přivolat své duchovní průvodce, živly, světové strany, anděly, archanděly atd. atd., zkrátka ty nápomocné energie, na které věříme. Můžeme též poprosit hosty, abychom se chytli společně za ruce a vytvořili tak společný kruh. Nejvíc nejlepší na vzájemné propojení jsou potom 3 společné nádechy a výdechy, pomocí nichž se uvolníme do přítomného okamžiku a naladíme na to, co přijde.

Práce se strachem a obavami

Když startujeme jakoukoli novou kapitolu svého života, tak na nás útočí mysl se svými strachy a obavami. Při rituálu je dobré tyto strachy zvědomit a říci nahlas, buďto u soukromého rituálu sami před sebou, či před svými hosty. Pokud tyto strachy pojmenujeme před hosty nahlas, získává to celé na obrovské síle. Za prvé už okamžikem vyslovení se daný strach zmenšuje a přestává nás ovládat, což je fakt žádoucí a za druhé tak inspirujeme při společném rituálu ostatní.

Ono totiž nebývá v dnešní společnosti příliš zvykem, abychom nahlas mluvili o tom, čeho se bojíme. Snažíme se být dokonalí, neohrožitelní a někdy i v zakletí svého strachu, že naše vlastní obavy proti nám někdo další může použít / zneužít. Věřte mi ale, že lidičky, kteří přijdou na tento rituál, takto nepřemýšlí a rádi vás v procesu zbavení strachů podpoří a budete pro ně velkou inspirací, že umíte mluvit otevřeně a pojmenovávat to, co by třeba sami u sebe nedokázali.

Pojmenované strachy pak během rituálu můžeme napsat na papír a nad svíčkou tyto papírky spálit. Je dobré si připravit nějakou třeba nerezovou misku, kam ty hořící papírky budeme dávat. Je také fajn sledovat, že každý strach jinak hoří, některému se hoří dobře a rychle, některý vyhasne a je třeba ho znovu zapálit a důkladně spálit. Je to pro nás signál, že tento strach, i když si to třeba neuvědomujeme, nás hodně ochromoval.

Pokud se účastní rituálu i vaši pracovní kolegové, můžete je též vyzvat, aby spálili jejich strachy nebo obecně hosty vyzvat, zda je napadají ještě nějaké strachy, které by zde mohli být nebo dokonce je můžete vyzvat, aby si spálili svoje strachy, co je omezují.

Požehnání novému projektu

Na požehnání nám nejlépe poslouží voda. Nalijeme sobě do poháru či skleničky čistou vodu, klidně i víno a pokud máme hosty, tak můžeme například pohár poslat po kruhu a poprosit je, aby nám tam každý zašeptal nějaké požehnání pro tento váš projekt. Takto požehnaný pohár vypijeme a náležitě si to užijeme. Proč taky ne.

A pak můžeme nalít všem přítomným a závěrečně si přiťukneme na zdravíčko a úspěchy atd atd. ideálně s vaším poděkováním za jejich přítomnost.

Závěrečné společné tvoření

Na závěr většinou bývá prostor na to, aby vám hosti dali nějaké ty dárečky. Takže jestli je přinesou a budou se je vám snažit dát hned na začátku, tak je poproste, aby vám je dali až na konci. Ono to bude probíhat v úplné jiné energii a většinou vám k tomu řeknou moc milé věci, jak už jste všichni krásně propojení v té krásné vlně rituálu.

Můžete hosty také poprosit, aby vám vytvořili něco společného. Třeba náramek, nachystat si různé krystaly, kamínky, kuličky, provázek na zavázání, písmenka, co všechno bude třeba, a ať tam každý z nich něco přidá a nechte je volně tvořit. Nebo je můžete poprosit, aby vám namalovali čistě intuitivní nějaký obrázek, který si pak vystavíte ve vašem pracovním prostoru jako připomínku tohoto krásného momentu. Nezapomeňte si k tomu nachystat nějaký bílý či barevný papír, podložku, kterou budou mít pod tím papírem, aby třeba mohli malovat v sedě a pastelky.

Nezapomeňte na občerstvení. Můžete ho mít k dispozici celou dobu na nějakém společném oltářním místě, kolem kterého třeba budete sedět, ale spíše doporučuji, abyste to občerstvení nechali právě na tuto závěrečnou tvořící část. Občerstvení se týká živlu země, a tak nejlepší forma je nechat vše na závěr. Ono se u toho občerstvení pak hezky tvoří, přítomní hosté už jsou krásně uvolnění, už ví, že rituál je u konce, že se už nemají čeho obávat, tak si rádi dají něco dobrého.

Za všechny dárky a jejich požehnání jim ze srdce poděkujte. A můžete hostům také věnovat nějaký symbolický dárek za to, že vás podpořili v tak důležitém okamžiku, jako je rozjezd něčeho nového. Není to samozřejmost, že si na vás udělali čas a šli do toho i se svými obavami.

Hluboký význam rituálů

To, jaký význam pro nás bude mít rituál, čistě záleží na nás a naší odvaze jít do hloubky. Můžeme samozřejmě zvolit rituál typu oslavy, kolaudace, kde se sejdou hosté, pojí se a popije se, bude to jistě také fajn, ale pokud stojíte o větší hloubku a prožitek, společný hluboký zážitek, tak zvolte raději rituál podobného typu, jaký jsem zde popsala.

Doporučuji také šetřit alkoholem a ideálně i masem, nějaké malé připití na požehnání je v pohodě, ale pokud by se tam hosté celou dobu nalévali alkoholem, nemuselo by se to celé nést v úplně fajn energiích. Naopak takové raw ceremoniální kakao, které rozpustíte ve vodě a s hosty budete popíjet (můžete lehce ochutit, je přirozeně hořké, což někomu může vadit), zvedne energeticky váš rituál ještě na hlubší level. Nebojte se zkoušet, experimentovat a hlavně si to nacítit tak, aby to bylo podle vašich přání a představ.

Moc vám držíme pěsti při vedení vašeho vlastního rituálu! O svoje zkušenosti se můžete podělit v diskuzi.