33

IT nástroje, GDPR – členská sekce

Zálohování dat

V této druhé kapitole 3-dílného praktického tutoriálu s Martinem Řehkou, což je externí ajťák s přesahem do oblasti kyberbezpečnosti a kyberšikany, si povídáme o oblasti a možnostech zálohování. Povíme si o cloudovském (online) řešení, externích discích, zařízení NAS na sdílené dokumenty a také o zálohování pomocí Windows.

Pod tutoriálem najdete stopáž a shrnutí hlavních bodů celé kapitoly s důležitými odkazy.

  • 03:48  Externí disk
  • 05:00  Cloudová řešení
  • 10:10  Zálohování ve Windows
  • 13:30  NAS Disk
  • 16:42  Zabezpečení PC
  • 19:58  Hrozby v počítači
  • 23:52  Škodlivé programy
  • 25:40  Zabezpečení webkamery
  • 27:35  Likvidace chytrých zařízení

Externí disk

Neboli pevný disk je jeden ze způsobů zálohování dat. Slouží k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat. Je náchylný na poškození, přestože v dnešní době jsou v prodeji už více nárazuvzdorné kusy.

Cloudová řešení

Je to virtuální prostor k uchovávání našich dat, například Onedrive, Microsoft nebo Google disc. Data jsou uloženy online a zároveň jsou odkudkoliv k dispozici pro uživatele. Jediné riziko poškození je zde chyba lidského faktoru, pokud si data omylem vymažeme. Tyto služby nejsou primárně dělané jako záložní, ale jako sdílecí.

Zálohování ve Windows

Nemusí se instalovat ani se do ní přihlašovat, je přímo součástí systému Windows 10. Standardně je tato možnost vypnutá, musíme si ji manuálně zapnout, a poté si můžeme zvolit, co, kam a jak často chceme ukládat. Výhoda je, že dokáže zálohovat na SD kartu, kterou připojíme k počítači a tam se nám automaticky zálohují data. V případě, že dojde kapacita karty, nová data nahradí ta stará.

NAS Disk

Jedná se o síťový pevný disk, z anglického network-attached storage. Záloha probíhá přímo na toto zařízení, které obsahuje dva disky. Vzájemně se zrcadlí, takže v případě poruchy jednoho disku máme ten samý obsah i na druhém. Cena zařízení se pohybuje okolo 10.000 Kč a výš.

Zabezpečení PC

Pokud uchováváme v našem PC citlivá data, měli bychom myslet na zabezpečení proti krádeži nebo ztrátě počítače. I když máme počítač zaheslovaný, disk se dá snadno odmontovat a k datům se tak lze dostat i bez prolomení hesla. V tomto případě je vhodné data správně zašifrovat, a to obzvláště ve firemním prostředí. Systém windows 10 professional toto umožňuje pomocí nástroje BitLocker, který zašifruje data na pevném disku počítače. Tím pádem bez dešifrovacího klíče se k našim datům nikdo nedostane.

Hrozby v počítači

Šifrování však může být někdy i hrozba, a to například v případě ransomwaru (z anglického ransom – výkupné). Ransomware je škodlivý software, který šifruje data na našem pevném disku. Pokud se nám takový škodlivý program dostane do PC, začne šifrovat naše data podle klíče, který neznáme, a zabrání nám tak v přístupu k nim. Následně nám oznámí, že jsme se stali obětí ransomwaru a požaduje výkupné, abychom dostali svá data zpět. Dokáže se dostat jak do disku našeho počítače, tak i do připojeného externího disku.

Škodlivé programy

Kromě ransomwaru se nám do PC může dostat celá řada škodlivých softwarů, od těch, co posílají statistická data až po ty špionážní. Velmi nepříjemný je program Keylogger, který zaznamenává všechny naše stisknuté klávesy a pohyby myší. 

Zabezpečení webkamery

Některé programy dokáží na dálku aktivovat naši webkameru a vypnout světýlko indikující zapnutí kamery. Poté nahrávají to, co se u nás děje. Můžeme tomu zabránit buď přelepením webkamery nebo koupí speciální krytky.

Likvidace chytrých zařízení

Pokud se zbavujeme našeho smartphonu, většinou ho buď prodáme nebo odneseme do sběrného dvora. Nesmíme ale zapomenout na to, že v telefonu máme citlivé údaje, fotky, maily, uložená hesla, a nikdy nevíme, co se s ním bude dít dál. Proto doporučujeme nejdříve všechno smazat, vrátit do továrního nastavení, vyndat kartu a ověřit, jestli se opravdu všechno vymazalo. To samé platí i při reklamaci nebo opravě.

 

Pro další informace a školení z této oblasti můžete kontaktovat Martina Řehku na www.miraclehelp.cz.