Co nás může (nejen) v podnikání pořádně potrápit, je IT oblast – vyhoří nám pevný disk na počítači a ztratíme naše data, natáhneme si do počítače nějaký vir, spadne nám externí disk a přijdeme o všechna vložená data, někdo se nám nabourá po počítače, uniknou nám osobní data našich zákazníků atd. Kdo pracuje s počítačem a není kovaný ajťák, jistě něco z tohoto sám zažil.
V IT oblasti je prevence asi nejdůležitější věc, na kterou bychom měli myslet, abychom pak nemuseli trávit čas a zbytečné nervy s napravováním našich chyb. Natočili jsme pro vás 3-dílný praktický tutoriál s Martinem Řehkou, což je externí ajťák s přesahem do oblasti kyberbezpečnosti a kyberšikany, o oblasti IT bezpečnosti, zálohování, tipech a nejčastějších chybách při užívání informačních technologií.
V této kapitole přinášíme první díl věnovaný oblasti bezpečnosti našich dat, antivirů a práci s hesly. Pod tutoriálem najdete stopáž a shrnutí hlavních bodů celé kapitoly s důležitými odkazy.
Je to jeden ze základních bezpečnostních prvků, které v současné době nabízí většina účtů. Stačí propojit svůj účet se svým telefonem a významně tak zvýšíte bezpečnost vašich údajů ve virtuálním prostředí. Ověření probíhá například SMS zprávou, unikátním kódem nebo otiskem prstu. Takže pokud by někdo znal vaše přihlašovací údaje, bez přístupu do vašeho telefonu mu budou k ničemu. Dvoufázové ověření doporučujeme nastavit u Google účtu, sociálních sítí, e-mailu a u všech podstatných služeb, které představují nějaké bezpečnostní riziko.
Kromě dostatečně silného hesla a dvoufázového ověření si v nastavení těchto sociálních sítí můžete ověřit, na jakých zařízeních jste aktuálně přihlášeni. Pokud některé zařízení nepoznáváte nebo jste se odněkud zapomněli odhlásit, můžete se z konkrétního zařízení odhlásit na dálku. V záložce soukromí si můžete upravit nastavení vašeho soukromí, timeline a viditelnost vašich aktivit. Doporučujeme omezit alespoň viditelnost vašich přátel pouze pro vaše přátele. Zamezíte tak podvodným nabídkám o přátelství a dalším nekalým praktikám hackerů.
Vytvořit jedinečné a dostatečně silné heslo pro každou stránku, na kterou se přihlašujeme, může být oříšek. Obzvláště proto, že těch hesel je potřeba opravdu hodně a kritéria pro vytvoření hesla jsou stále náročnější. Měli bychom se rozhodně vyvarovat jednoduchým a předvídatelným možnostem a nepoužívat stejné heslo všude.
Abychom měli svá unikátní hesla pod kontrolou a v bezpečí, existují softwary na správu hesel. Může to být i součást vašeho prohlížeče, pokud si do něj ukládáte své přihlašovací údaje. To ovšem dělejte pouze v případě, že pracujete na vlastním počítači, ke kterému nemá přístup nikdo jiný, a je dostatečně zabezpečen. Tzv. password manager můžete použít i online, takže vám stačí pamatovat si jedno hlavní heslo, popř. je součástí některých antivirových programů.
Nejlepší heslo je podle odborníků to, které si nejde zapamatovat. Pokud ale nepoužíváme správce hesel, potřebujeme nějaké, které si budeme umět alespoň odvodit. Můžeme použít mnemotechnické pomůcky, podle kterých dokážeme rozšifrovat znaky v našem heslu. Dá se například vytvořit podle počátečních písmen naší oblíbené lidové písně, a takové heslo vám opravdu nikdo neukradne. Tedy pokud si ho nenapíšete zespodu na klávesnici nebo rovnou nenalepíte na monitor.
Pro mnohé z nás představuje zbytečné zdržení od práce a zdá se nám, že přináší víc škody než užitku. Opak je ale pravdou. Každá aktualizace přináší vylepšení a vychytání systémových problémů, jež mohou být potenciální bezpečnostní hrozbou. Útočníci totiž cíleně míří právě na tyto trhliny v systému, a aktualizace má za úkol tyto hrozby vyřešit. Proto pokud je to možné, aktualizujte co nejdříve, nejpozději do jednoho dne od výzvy.
Opatrnosti v online světě není nikdy nazbyt. Od virů nám může pomoci antivirus, avšak nedokáže nás ochránit před vším. Hrozeb, které číhají na náš počítač, je celá řada – od nejrůznějších sledovacích prográmků a mallwaru až po programy, které využívají výpočetní výkon našeho počítače k těžbě kryptoměny.
Antivirových programů existuje mnoho, ať už placené nebo zdarma. V systému Windows 10 je dokonce už zabudovaný Windows Defender, který dokáže eliminovat nejzásadnější hrozby. Pro domácí použití je dostatečné použít jakýkoliv ověřený antivirus ve free verzi. Pro firemní prostředí je nutné koupit si řešení pro jejich potřeby, který se dá používat na více počítačích. Antivirus musíme udržovat aktuální a v počítači bychom měli mít vždy jen jeden.
Firewall je služba, která tvoří neproniknutelnou zeď mezi počítačem a okolním internetem. Zabraňuje nejen úniku informací ven z počítače, ale i vniknutí škodlivých programů dovnitř. Je součástí některých antivirových programů, popř. se dá sehnat zvlášť, a to jak softwarově, tak hardwarově.
Tuto službu je vhodné použít, pokud jsme připojeni k cizí síti, o které nevíme kdo ji provozuje, jaký používá router, co sleduje anebo co kam posílá. Veškerá naše komunikace a data totiž mohou být sledována a přečtena. Nebezpečí hrozí například v hotelu, kavárně nebo na letišti.
Ověřené prohlížeče pro Windows jsou Chrome, Mozilla, Opera nebo zabudovaný systém Edge. Naopak Internet Explorer už není podporovaný a nedoporučuje se jej používat.
Pokud se chcete dozvědět víc o bezpečném chování na internetu, zabezpečení vašich údajů nebo potřebujete odbornou pomoc, můžete se obrátit na Martina Řehku na adrese www.miraclehelp.cz.