33

Pružná pracovní doba – výhoda či nevýhoda?

Blog arrow Pružná pracovní doba – výhoda či nevýhoda?
Co je pružná pracovní doba?
Pružná pracovní doba, někdy označovaná jako flexibilní, volitelná pracovní doba nebo klouzavka, je populární zaměstnanecký benefit. Zatímco v zahraničí je určitě běžnější, v České republice se čím dál více prosazuje. Jedná se o takové rozvržení pracovní doby, kdy je určen přesný čas, ve který je nutné být na pracovišti (případně k dispozici v režimu home office) a určitá část je volitelná – zaměstnanec si tedy může sám zvolit začátek a konec. V praxi to znamená, že zaměstnavatel např. zvolí základní pracovní dobu od 9:00 do 13:00 (v tuto dobu musí být zaměstnanec k dispozici) a doba od 6:00 do 9:00 a odpolední doba od 13:00 do 18:00 je pracovní doba volitelná. Začátek i konec pracovní doby si tak může zaměstnanec určit libovolně podle svého uvážení, jediná podmínka je samozřejmě domluvený časový font, který musí zaměstnanec odpracovat (např. 40 hod týdně, apod.).

kafe fotak

Výhody pružné pracovní doby

Flexibilní pracovní doba nabízí mnoho výhod, které ocení jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé (ne všechny firmy a zaměstnavatelé ji však nabízejí):
– Lepší rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Můžete se lépe sladit s rodinným rozvrhem, koníčky a odpočinkem. Ocení ji hlavně rodiče, kteří musí děti dovést či odvést do školky či do školy.
– Spokojenost na obou stranách. Spokojenější zaměstnanec je produktivnější, loajálnější a méně náchylný k syndromu vyhoření.
– Klid v práci: Odstranění stresu z důvodů, jako je například zpoždění při dojíždění, řešení nečekaných událostí či plánování návštěv lékaře.
– Vyšší efektivita v práci: Vědomí, že po splnění úkolu můžete odejít domů, zvyšuje motivaci a efektivitu práce.
zuzka lucka

Nevýhody pružné pracovní doby

Ačkoli flexibilní pracovní doba nabízí mnoho výhod, není vhodná pro každého:
– Vyžaduje od zaměstnance vysokou míru sebedisciplíny a odpovědnosti.
– Někteří lidé mohou mít sklony k oddalování úkolů, což může vést k nedodržení termínů a nespokojenosti zaměstnavatele.
– Některým zaměstnancům více vyhovuje pevný pracovní rozvrh, a pružnou pracovní dobu by nevyužili.
– Ne každý zaměstnavatel si ji může dovolit zavést.
– V případě práce ve službách (obchod, restaurace) nebo vícesměnných provozech není zavedení možné.

Vyjednávání časové flexibility

Flexibilní pracovní doba je pro mladé pracovníky klíčovým faktorem při volbě zaměstnání. Pokud váš zaměstnavatel tuto možnost nenabízí, nebojte se ji navrhnout. Je důležité mít tuto flexibilitu zakotvenou ve vaší pracovní smlouvě a sledovat případné právní změny, které se s tím pojí. Pokud váš zaměstnavatel na flexibilní pracovní dobu nepřistoupí, zvažte změnu zaměstnání. Na trhu práce existuje mnoho společností, které upřednostňují schopnosti a flexibilitu před přísným dodržováním pravidel. A co vy? Je pro Vás pružná pracovní doba důležitá v zaměstnání? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti.

pružná pracovní dobaZDROJ: https://orangeacademy.cz/clanky/flexibilni-pracovni-doba/

Zpět na výpis článků