33

Byznysženy – členská sekce

Ženské podnikání a rituály

Do svého podnikání můžeme zařadit také větší či menší rituály. Rituály jsou momenty, které oslavují určitý důležitý moment, pokrok. Například rituál posvěcení projektu, kdy si pozveme kamarádky a oslavíme start našeho nového projektu, oslavy narozenin našeho projektu, rituál ukončení projektu aj.

Více si o tomto tématu do hloubky povídáme s kněžkou a podnikatelkou Mirkou Vokounovou Krepčíkovou, která vede společně s Lilií Khousnoutdinovou transformační setkání pro výcvik kněžek střední Evropy, dvouletou úžasnou ženskou cestu, kterou jsem před pár lety prošla a nejen do mého podnikání a životních milníků mi přinesla tolik, že se to ani předat nedá. Spoustu z toho sdílím v našem povídání. Mirka je také ředitelkou nadačního fondu Propolis33.

Pod videem najdete souhrn hlavních kapitol včetně rychlé stopáže:

STOPÁŽ:

  • 00:00 Rituály v běžném životě
  • 09:00 Živly a jak s nimi pracovat
  • 11:21 Živly v našem těle
  • 15:08 Živly v běžném životě
  • 18:40 Živel ohně a splněná přání
  • 21:58 Živel země a prostor pro víru
  • 27:18 Živel vody a zhmotňování
  • 30:35 Živel vzduchu a napojení
  • 38:12 Rituály v podnikání
  • 46:16 Závěrečný příběh

Rituály v běžném životě

Klíčem k nalezení ženské identity a sebevědomí mohou být ceremonie a rituály založené nejen na hledání vnitřních sil a hodnot, ale také na práci s rodovým systémem a vztahů s ostatními lidmi. Pro nás ženy je důležité pochopit, jaký vliv má rodové dědictví na formování osobnosti a jak mohou být vzorce chování a zranění předávány z generace na generaci, na naše děti. Tímto zkoumáním se postupně přibližujeme k pochopení sebe sama a k posílení svého sebevědomí.

Důležitým ženským tématem je vztah mezi prací, osobním rozvojem a ženským principem. Péče o sebe sama (koupel, wellness, masáž, procházka v přírodě), hraje klíčovou roli pomáhající v profesi i v životě obecně. Pro nás ženy je důležité si uvědomit, že práce není jen způsobem, jak vydělávat peníze, ale také prostředkem k osobnímu rozvoji a naplnění života. Ženský princip, který zdůrazňuje spojení s vnitřními silami a intuicí, může být klíčem k nalezení smyslu a radosti v práci i v každodenním životě.

Živly a jak s nimi pracovat

Základní čtyři živly – Oheň, Vzduch, Země a Voda zastávají hlubokou symboliku v kontextu osobního nejen ženského rozvoje.

  • Oheň symbolizuje vášeň, energii a proměnu
  • Vzduch představuje intelekt, komunikaci a svobodu
  • Země symbolizuje stabilitu, spojení s přírodou a kořeny
  • Voda představuje emocionální hloubku, intuici a tok energie

Živly nám mohou sloužit jako mocný nástroj pro osobní transformaci a harmonizaci. Rozpoznání a pracování s energiemi těchto živlů může vést k hlubokému pochopení sebe sama a k dosažení vnitřní rovnováhy.

Živly v našem těle

Všechny živly můžeme vysledovat v našem těle a tak s nimi i jednoduše pracovat. Živel ohně představuje náš zápal, vášeň, duši, tu naši vnitřní energii a pohon. Vodou jsou všechny naše tělní tekutiny, naše těla jsou tvořeny z více než 90% z vody. Dále je tělo tvořeno kostmi a kůží, což jsou reprezentanti živlu země. A díky vzduchu dýcháme. Kolikrát stačí změnit jenom dýchání a jsme hned jinde – rychlým nádechem se nám okysličí krev a jsme připraveni na akci, naopak zpomalením dechu a pomalým vydechnutím se můžeme velmi rychle dostat do relaxačního, meditačního stavu.

Živly v běžném životě

Dalším důležitým tématem pro nás ženy jsou rituály s živly a jejich praktické použití v každodenním životě. Rituály můžeme vnímat jako mocný prostředek pro vyjádření vděčnosti, transformace a přání.

Prostřednictvím rituálů s živly můžeme vytvářet čas pro sebe a změnu, abychom se spojili s vlastním nitrem a s energiemi okolo nás. Tyto ceremonie mohou sloužit jako prostředek pro vyjádření vděčností, pro očištění od negativních energií a pro posilování vztahů s ostatními lidmi. Příkladem jsou symboly slibu, očistné a bylinné koupele, vykuřování, tvorba visionboardu (třeba i dle živlů).

V pracovním i osobním životě používáme rituály a symboly, které pomáhají nejenom nám ženám lépe porozumět sobě samým. Tyto praktiky mohou pomoci překonat obtíže a posunout se k lepší verzi sebe sama. Proces sebepoznání ženy je klíčem k osobnímu rozvoji a šťastnému životu.

Živel ohně a splněná přání

S každým živlem můžeme něco ukončovat nebo to naopak nechat vzniknout. Pokud chceme použít oheň při ukončovacím procesu, můžeme třeba spálit nějaký papír s textem, čeho se chceme zbavit nebo spálit nějaký předmět, který už nechceme mít v životě nebo se pojí s nějakou naší životní etapou, kterou ukončujeme. Také můžeme sledovat zapálenou svíčku či oheň samotný jak dohořívá a představovat si u toho proces ukončení.

Oheň ale také může v našem životě rozhořet něco zcela nového – nový projekt, novou vášeň, nový vztah. Při svatebních obřadech se zapalují novomanželům svíčky jako požehnání jejich lásky a partnerské vášně. Zapálením svíčky můžeme nechat vzniknout třeba nový projekt a požehnat tak vnitřní vášni, která je s projektem spojená.

Živel země a prostor pro víru

Země představuje strukturu, stabilitu, a tak když se chceme cítit zakotvení, můžeme si bosýma nohama stoupnout do trávy a cítit tu krásu a sílu matky Země, která nás drží. Můžeme si též cokoli vyrobit jako symbol něčeho nového nebo jako podpůrný předmět, symbol, kterým se budeme nějakou dobu obklopovat. Příkladem jsou prstýnky, náramky, náhrdelníky, krystaly i oblečení.

Pokud potřebujeme něco ukončit, můžeme využít rituál zakopání nějakého symbolického předmětu do země, hodit svůj snubní prstýnek do vody, u společného rozchodového rituálu rozstřihnout společnou stuhu apod. U ukončovacích procesů necháváme živel země většinou jako poslední, abychom celý proces ukončily ve hmotě a pak třeba následuje ještě hostina, což je také symbolika živlu země.

Živel vody a zhmotňování

Voda je propojená především s emocemi. Vodou si můžeme smýt vlasy, ruce či celé tělo a soustředit se při tom na to, že se zbavujeme nepotřebných emocí, co nás zatěžují a necháváme nějakou etapu již za sebou. Celkově rituální sprchy či koupele dobře fungují, pokud se cítíme přehlceni a necháme tak vodu, ať nás ukolébá do klidu. Taková rituální sprcha někde v přírodě pod vodopády – ach!

Vodou ale také můžeme žehnat, rádi si všichni připíjíme na zdraví při oslavách. Při rituálu můžeme do poháru zašeptat nějaké přání či požehnání třeba naší kamarádce, a ta to potom se všemi přáními vypije. Na svatbách se také připíjí poháry na zdraví a ty si potom často novomanželé vymění.

Živel vzduchu a napojení

Vzduch se pojí s našimi myšlenkami, našimi předky. Živlem vzduchu pomocí kouře z vykuřovadla (např. bílá šalvěj – nepoužívejte raději v ranných fázích těhotenství) či různými vějíři, kterými budeme vířit vzduch, můžeme žehnat, ale také očišťovat. Můžeme si vybrat jen jednu z variant a nebo použít obě, kdy se nejdříve soustředíme na očistu a pohyby vzduchu vedeme od těla či prostoru ven, a poté se můžeme soustředit na požehnání a vzduch / kouř vedeme pohybem směrem k člověku či prostoru.

Očista vzduchem probíhá u většiny rituálů jako první a až posléze následují další živly. Díky kouřové očistě prostoru fyzického či/a rituálního, tak zajistíme prostředí, které bude příznivé pro probíhající rituál. Pokud použijeme k očistě nějaké vonné kadidlo či vykuřovadlo, prostor navíc krásně provoníme.

Při rituálech typu pohřbu, potratu apod. se vzduch nechává naopak nakonec, kdy se pomocí stoupajícího vzduchu loučíme s odcházející duší, která pokračuje do světla. Potratový rituál sdílím zde.

Rituály v podnikání

Zejména pro ženy je důležité, že díky malým rituálům, oslavám mohou posílit i týmovou dynamiku a podpořit produktivitu práce. Nezapomeňme oslavovat dílčí úspěchy našich týmů, našich projektů.

Takovým malým rituálem, který nás ztransformuje na další cestě, je např. výměna šatníku, očista prostoru kanceláře, oslava narozenin našeho projektu, společný wellness apod. Rituály nám pomáhají otevřít se životním změnám, vnímat vděčnost za přítomný okamžik a i malé pokroky.

Nápadům na vlastní rituály se meze nekladou.

Závěrečný příběh

Když jsme natáčeli rozhovory u Lilie Khousnoutdinové, tak mě poslala donést z kuchyně skleničky. Hledala jsem nějaké ty klasické z Ikei, kterých máme každá plné skříně, jsou různých velikostí a tvarů podle toho, jak se nám postupně rozbíjely nakoupené sady. Lilia mě překvapila. Měla pouze krásné skleničky na víno. Byla jsem překvapená, zda tedy máme pít vodu z nich? A Lilia odvděčila – proč ne! Proč nepít vodu jen tak přes den z těch nejkrásnějších skleniček na víno!

A má pravdu! Proč ne? Proč si nezpestřit den tím, že si užijeme náš oblíbený nápoj v té nejkrásnější skleničce, co doma máme 😉