35

Jak na pozastavení či ukončení živnosti online

Blog arrow Jak na pozastavení či ukončení živnosti online

Možná teď také řešíte, zda se vám vyplatí udržovat si živnost nebo je lepší ji pozastavit, resp. přerušit. A nebo si zakládáte novou živnost či si ji znovu obnovujete, na všechny tyto potřeby vám může posloužit online formulář státní zprávy.

Jak tedy postupovat? Pokud máte založenou datovou schránku či vyřízený elektronický podpis, máte možnost vyplnit online formulář, který navíc odešle informaci na okresní správu sociálního pojištění,  zdravotní pojišťovnu a finanční úřad. 

Pojďme na to. Na tomto odkazu Ministerstva průmyslu a obchodu si můžete pročíst možnosti si můžete přečíst veškeré informace o možnostech elektronického podání. Já si zkoušela aplikaci stáhnout, ale moje zkušenost je, že nefunguje, jak by měla. Nabízí se jednodušší varianta než stahování do PC a to vyplnění online formuláři na tomto odkaze: web aplikace.

Pojďme si společně projít jednotlivé kroky. Není to nic složitého, ale já jsem se poprvé u vyplňování “pěkně” navztekala, protože mi něco nešlo vyplnit a na základě toho nešlo odeslat formulář, tak přinášíme praktické tipy, jak na to, aby to klaplo.

Rozbalí se vám základní menu, ze kterého si vyberete, zda chcete založit novou živnost jako fyzická osoba (případ OSVČ), či jako právnická osoba (např. u s.r.o.) nebo vyplnit změnový list jako fyzická či právnická osoba. V případě změnového listu můžete živnost ukončit, pozastavit, změnit údaje o provozovně, adresy, přidat či odebrat jednotlivé obory živnosti aj.

Pozastavení živnosti online

Pokračujeme tedy na změnový list pro pozastavení živnosti. Zde se nám rozbalí menu, kde musíme vyplnit všechny 4 záložky spodního menu: Podnikatel, Změnové listy, Příloha SSZ, Přílohy FÚ. Nebojte, pokud něco zapomenete vypsat, formulář vám při odeslání nahlásí chybovou hlášku, kde vám co chybí vyplnit. Vy si to opravíte a formulář odešlete.

Začínáme s první záložkou – podnikatel. Zde vyplníme všechny svoje údaje:

Další záložku Změnové listy už vyplníme podle toho, co potřebujeme změnit. Pokud nám jde o pozastavení živnosti, tak by se nám v bodě č. 1 měl načíst náš předmět podnikání. Pokud se nám automaticky nenačte, zvolíme tlačítkem “vybrat živnosti”:

Pozastavení živnosti online

Pokračujeme na bod 05 Provozování živnosti přerušeno. Datum vám to uzná, až bude napsané celé (do té se povětšinou značí červeně jako nevyplněné). Datum napište klasicky ve formátu 17.03.2020. Nezapomeňte uvést také datum “do”. Přerušit živnost nelze na dobu neurčitou. Zadejte tam třeba datum posledního dne roku 31.12.2020. Dejte pozor na to, že od dalšího dne, v tomto případě od 1.1.2021 je vaše živnost automaticky obnovena a vznikají vám povinné zálohy atd. Doporučujeme si vyplněný údaj někam napsat, třeba do kalendáře, abyste na to nezapomněli.

Přerušení živnosti

Pokud nemáte jiné změny dle formuláře, tak můžete pokračovat na na bod 16 Prostřednictvím CRM ohlašuji změnu též na všechny instituce. Pozor, pro účely OSSZ a FÚ je potřeba vypsat ještě další změnové listy, aby byl formulář odeslán.

Můžeme postoupit na poslední třetí záložku a tou je Příloha SSZ, tzv. růžový formulář. Zde je potřeba vyplnit, zda je vaše živnost na vedlejší či hlavní činnost. Poté vyplníte bod a)-f) a podle vaší situace. Pokud máte ŽL jako vedlejší činnost, tak vyplňujete bod a) – zde vyplňte každý chlívek, i když není pro vás úplně relevantní, ono vás to jinak nepustí odeslat formulář.

Poslední část formuláře je doplnění pro účely FÚ a jde o to, Po vyplnění adresy klikněte na tlačítko ověření.

Po vyplnění můžete stisknout tlačítka “Odeslat el.podepsané” pokud máte elektronický podpis či “Odeslat do dat. schránky“. Pokud někde máte chybu, formulář vám napíše chybovou hlášku a neodešle se. Můžete opravit a zkusit odeslat znovu.

V případě, že máte založenou datovou schránku, tak vás to po stisknutí tlačítka “Odeslat do dat. schránky” rovnou nasměřuje do datovky, vyplníte přihlašovací údaje a potvrdíte odeslání formuláře, už není potřeba nic dalšího vyplňovat, vše je nastavené automaticky.

Pokud si chcete ověřit, zda formulář na Živnostenský úřad opravdu odešel, tak doporučujeme zavolat až druhý den na ŽÚ. První den se dostane většinou formulář do podatelny celého oblastního pracoviště městského úřadu, která ho až poté přeposílá do příslušného oddělení.

Při telefonickém ověřování mi bylo sděleno, že ŽÚ poté odešle do datové schránky vyrozumění o pozastavení živnostenského oprávnění. Pokud by bylo ve formuláři něco špatně, tak by vám také měli dát vědět. Určitě je ale lepší si to pro sichr telefonicky ověřit, stejně jako u OSSZ a ZP, FÚ.

Hodně štěstí všem vyplňovačům!

Zpět na výpis článků